Отварање Дечије недеље, школске 2022-2023. године

Данас почиње Дечија недеља!

Да би деца живела у подстицајном и сигурном окружењу у коме могу да остваре максимум својих потенцијала, у атмосфери пуног поштовања дечијих права, неопходно је да сви друштвени актери раде заједно на подршци породици и родитељству, укључујући алтернативне облике, чиме се обезбеђује  достојанствен живот и подстицај породици и деци која у њој одрастају.

Стога ће ове године, Дечија недеља бити обележена под слоганом:

ШТА ДЕТЕТУ ТРЕБА ДА РАСТЕ ДО НЕБА !?

Дечија недеља је најрадоснија седмица у години јер се у њој реализује Дечија недеља – највећа национална манифестација за децу. Одржава се сваког октобра у циљу уједињења свих релевантних друштвених актера ради континуираног побољшања положаја детета у Републици Србији.

Једна од највећих вредности Дечије недеље јесте пуно учешће деце у свим програмима који је прате и у којима деца имају прилику да искажу своје ставове, мишљења, укажу на проблеме, као и да покажу своја знања, таленте и вештине. Подстицањем пуног учешћа деце у друштвени живот, сензибилише се јавност о потреби пружања једнаких шанси за свако дете. Остваривање њиховог пуног потенцијала у складу са годинама живота и зрелошћу, важан је део одрастања.

Дечија недеља се одржава под покровитељством Министарства за бригу о породици и демографију, а препознају је и обележавају све релевантне институције образовања и културе, социјалне и здравствене заштите. Симбол је успешне сарадње државе, цивилних и струковних организација, привреде, као и угледних појединаца посвећених деци у заштити дечијих права.

Дечија недељa има изузетно дугу и успешну традицију – на овим просторима се обележава од 1934. године, а од 1987. године је на предлог организације ”Пријатељи деце Србије” уведена у Закон о друштвеној бризи о деци.

Своју мисију Дечија недеља увек изнова прилагођава актуелним потребама деце и младих, указујући на стварни положај детета и младих у друштву и важна питања у овој области, скрећући пажњу на дете као носиоца права да одраста у што бољим условима, како у породици, тако у локалној заједници и друштву у целини.

Брига о деци постиже се и бригом о родитељству, укључујући алтернативне облике и омогућава се кроз програме интегрисаних услуга подршке родитељству и раном развоју деце у области здравства, образовања и социјалне заштите. Ове услуге је потребно константно унапређивати, у корист побољшања положаја сваког детета у нашем друштву. Дечија недеља, као највећа национална манифестација за заштиту и промоцију  дечјих права идеална је прилика да се говори о резултатима као и изазовима у овој области.

Активности које ће се реализовати данас су:

ПОНЕДЕЉАК, 03.10.2022. године

Отварање Дечије недеље

Јавна и медијска промоција Дечије недеље

Прављење и поставка паноа на тему

”Шта детету треба да расте до неба!?”

Погледајте најаву наших вредних ученика!